Yrd.Doç.Dr. Çağdaş KIŞLAOĞLU

Diş Beyazlatma | Bleaching

Beyazlatma, diş yüzeyinde meydana gelen renklenmenin giderilme işlemidir. Bu renklenmeler çay,kahve ve sigara gibi dış faktörlere bağlı olduğu gibi bu renklenmeler, esmer yada sarışın olmak gibi genetik faktörlere bağlı olarak ta gelişmiş olabilir.

Eğer dış faktörlere bağlı olarak gelişmiş ise etkin ağız temizliği ile veya diş hekiminden yardım alarak diş beyazlatma tedavisi ile bu renklenmeler giderilebilir. Genetik faktörlere bağlı olduğunda ise diş hekiminizden yardım almanız gerekmektedir.

Kişi çok fazla çay, kahve ve sigara tüketiyorsa diş rengi gri tonda ise ev tipi diş beyazlatma dediğimiz uygulama önerilmektedir. Kişi genç ise ve diş rengi sarı ise ofis tipi diş beyazlatma daha etkin olarak uygulanmaktadır.
Ev tipi diş beyazlatma; Hastadan ölçü alınır ve bu ölçüye uygun olarak bir ilaç verilir. Hasta kendisi 1 hafta 10 gün süre ile bu işlemi uygular.

Ofis tipi diş beyazlatma; diş hekimi yumuşak dokuları ayırır ve kimyasal ajan kullanarak klinikte yaklaşık 45 dakika 1 saat boyunca beyazlatma ışık vererek uygulanır.

Her iki diş beyazlatma yönteminde de eşit oranda beyazlatma sağlanabilir. Ancak ofis tipi diş beyazlatma yönteminde hastaya 2 yada 3 seans uygulama yapmak gerekebilir.

Diş beyazlatma yaptırdıktan sonra hekimlerin önerisi beyazlatıcılı diş macunu kullanmalarıdır. Çünkü, dış faktörlerin kullanımı (çay,kahve,sigara vb.) aynı şekilde devam ettiği sürece diş beyazlatma işlemi geri dönen bir uygulamadır.