Yrd.Doç.Dr. Çağdaş KIŞLAOĞLU

Bonding (Adeziv Sistem) nasıl uygulanır?

Bonding uygulamasında esas konu hekimin bilgisi ve becerisidir.
Bondingte kompozit esaslı malzemeler kullanılır. Kompozit esaslı malzemeler genelde hamur kıvamındadır. Hekim dişin rengine uygun renk veya renkleri seçer. Bazen bir kaç farklı rengi karıştırarak kişinin dişinin rengine en uygun renkleri bulur ve bu hamur kıvamındaki malzemeleri dişin yüzeyine özel bir yapıştırıcı ile yapıştırır.

Aralık olduğu durumlarda sadece dişin aralığına, dişin kırığı olduğu durumlarda ise sadece dişin kırık olan kısmına yani dişin madde kaybı olan veya eksik olan kısmına uygulanır. Dişin diğer yerlerine bonding uygulamak tam doğru olmaz.
Bazı durumlarda dişin bütün ön yüzüne uygulandığı görülüyor ancak genelde sadece eksik olan kısmına uygulanır.

Hamur kıvamındaki malzeme uygulanacak diş yüzeyi temizlendikten sonra o bölgeye yavaşça uygulanır ve hekim oraya şekil verir. Şekil verdikten sonra özel bir ışın kaynağı ile malzeme ışınlanır. Işınlandıktan sonra dişin sertliğine kavuşmuş olur. Kullanılan malzeme diş kadar sert bir malzeme olur. Hekim bazı aletler ile o bölgeye şekil vererek diş ile sıfırlanma işlemini yapar. Dile takılan ve fazlalık olan bir yer olmamalıdır. Diş eti ile uyumuda sıfır olmalıdır.
Bonding uygulaması bu şekilde aşağı yukarı bir diş için bu süreçlerle beraber 30 dk. gibi bir zamanda uygulanmaktadır.