Yrd.Doç.Dr. Çağdaş KIŞLAOĞLU

Diş Hekimliğinin Geleceği Nereye Gidiyor?

Dişhekimliğinde ki en iyi 7 dijital teknoloji;

 1. AKILLI DİŞ FIRÇASI
  Tasarım olarak geleneksel elektrikli diş fırçalarından farksız görünen akıllı fırça, içerisinde yer alan Bluetooth ve sensör teknolojileriyle farklılaşıyor. Fırçaya özel geliştirilen akıllı telefon uygulaması, fırçada yer alan sensörler aracılığıyla kullanıcının diş fırçalama süresini, ağız içinde daha çok ve daha az fırçalanan bölgeleri, ne sıklıkla dişlerin fırçalandığı gibi ölçümleri gerçekleştirerek kullanıcısına bildiriyor. Her fırçalamadan sonra ölçümler yüzdeye dönüştürülüyor ve kullanıcıya ne kadar iyi ya da kötü diş fırçaladığı yüzdeyle belirtiliyor. Yeterince fırçalanamayan bölümlere ilişkin de uyarı veren uygulama aracılığıyla kullanıcılar daha sağlıklı dişler için önemli ip uçları elde edebiliyor.


 2. ARTTIRILMIŞ GERÇEKLİK
  Günlük yaşantının bir parçası haline gelen ve bir ileri adımı olan hologram teknikleriyle de gündeme oturan sanal gerçeklik (SG) ve artırılmış gerçeklik (AG) kavramı, her alandaki hekimlik eğitim ve uygulamaları için de olmazsa olmaz bir araç olarak eğitimci ve akademisyenlerin ilgi alanına girmektedir. Tekniğin öne çıkan özellikleri arasında; sanal objeler ile daha gerçekçi bir ortam oluşturarak, bu ortamı gerçek zeminde sunma, öğrenmeyi kolaylaştırma, Y ve Z kuşakları için cazip bir eğitim ortamı oluşturma, sürekli ve kolay ulaşılabilirliği gibi nedenler sayılabilir.


 3. SANAL GERÇEKLİK
  Diş hekimliği öğrencilerinin sadece manipülasyon becerilerinin geliştirilmesinin yetkin diş hekimleri olmalarında yeterli olmadığı bilinmekte, aynı zamanda sosyal becerilerin kazanılmasının da gerekli olduğu görülmektedir. Diş hekiminin sahip olması gereken sosyal becerileri arasında iletişim, eleştirel düşünme, liderlik, takım çalışmasına yatkınlık, profesyonellik anlayışı ve yaşam boyu öğrenme becerileri sayılabilir. Bu derlemede, diş hekimliği eğitiminde klinik uygulamalar öncesinde mesleki bilgi ve becerilerin güncel simülasyon uygulamaları ile kazandırılmasının yanısıra, profesyonel diş hekimi olma yetkinliklerini kazandıracak sosyal ve temel hekimlik becerilerinin simülasyonlu eğitimlerine de değinilmiştir.


 4. BİLGİSAYAR DESTEKLİ TASARIM
  CAD- CAM yani bilgisayar destekli tasarım ve bilgisayar destekli üretimin diş hekimlerine ve tedavi olan hastalara sağladığı uygulama kolaylığıdır. bilgisayar teknolojisini ve bilgisayar destekli üretimi kullanarak ileri teknoloji ürünü olan Porselen kaplamalar ,Porselen Laminalar ve Porselen dolgular yapılmaktadır.

  CAD-CAM teknolojisinde; dişhekimi tarafından hazırlanan dişlerin ölçüsü, geleneksel yöntemlerden farklı olarak, bilgisayara bağlı bir kamera yardımı ile fotoğraflanarak (dijital) alınır. Elde edilen görüntüler ve bilgisayarda yapılan çizim sonucunda porselen restorasyonlar hastanın ağzına en uygun şekilde, sanal olarak tasarlanır. Sistemde yer alan “torna cihazı” yardımı ile restorasyonlar porselen bloklardan birkaç dakika içerisinde elde edilir. Bu şekilde, kısa sürede kenar uyumu mükemmel ve doğal dişe en yakın estetik restorasyonlar elde edilir. Cila işlemi tamamlanan restorasyonlar dişlere yapıştırılır.

  Cad Cam teknolojisinin en önemli özelliği, estetik ve fonksiyonel restorasyonların kişiye özel ve dişlere özgü üretilmesidir. Artık bu şekilde hekim sabah kliniğine gelerek vaka üzerinde çalışır ve bir günde dişlerin tasarımını bitirerek ideal gülüşü sağlamış olur.

 5. İNTRA-ORAL KAMERA

  Dişhekimi koltuğundaki en büyük rahatsızlıklardan biri de ağzınızı açamayacağınız ve doktorun hala göremediği zamandır. hem hasta hem de doktor için büyük bir sıkıntıdır. intra-oral kamera bu soruna büyük bir çözüm olmaktadır, kameraların benzersiz likit lens teknolojisi ,zahmetsiz bir görüntü oluşturmak için insan gözü gibi çalışır.hekimin göremediği çürükleri, diş plaklarını ,dişeti enflamasyonunun tespitini sağlar.

 6. DİŞ REJENERASYONU

  Kaybedilen dişlerin yerine getirilmesini olanaklı kılacak kök hücre yöntemi ile yakın gelecekte kök kanalının sembolü olan diş dolgusu, kanal tedavisi ve minör cerrahinin sonlandırılması bekleniyor.
  Vücudun kendi doku ve organlarının tekrar büyümesi için yapılan tedaviler genel olarak rejenaratif tıp olarak adlandırılıyor. Tam anlamıyla araştırılması sonuçlanmamış kök hücre çalışması olan Steem Cell ile 20 yaş ve süt dişlerinden alınan kök hücre ile dişlerin yeniden çıkması sağlanabiliyor. Süt dişi ve 20 yaş dişleri, insan vücudunda kemik, kıkırdak, kas, sinir hücre ve dokularına dönüşebilme potansiyeli bakımından ön planda yer alıyor.


 7. CRISPR-Cas9,
  CRISPR adı verilen bir genom düzeltme tekniği sayesinde embriyoyu, kan hastalıkları gibi hafif hastalıklara sebep olan kalıtsal hastalıklardan temizleyebilmek olarak tanımlayabiliriz. CRISPR-Cas9 genetikçilerin ve tıp araştırmacılarının, genomun çeşitli kısımlarına ekleme, çıkarma ya da DNA dizilimininde değişim yapmalarına olanak tanıyan özgün bir teknolojidir.Şu anda varolan en basit, çok yönlü ve duyarlı genetik manipülasyon yöntemi olduğundan, bilim dünyasında büyük ilgi görmektedir.