Yrd.Doç.Dr. Çağdaş KIŞLAOĞLU

Gülüş tasarımı ile düğünün yıldızı sizsiniz…

Hayatınızda unutamayacağınız ve değeri ölçülemeyecek nadir anlardan biridir düğün günü… Bu mutlu günde her şeyin mükemmel olmasını istemenizin sebebi de bu yüzdendir. Sevdiklerinizle paylaşabileceğiniz paha biçilemez bir an ve mutluluğunuza eşlik eden mükemmel gülüşler. Bunun içinse yapmanız gereken diş estetiğinde son dönemin en trend uygulaması olan gülüş tasarımı uygulamasıdır. Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Çağdaş Kışlaoğlu, gülüş tasarımı yöntemiyle ilgili bilgiler veriyor.

GÜLÜŞ TASARIMI
Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Dr.Çağdaş Kışlaoğlu, gülüş tasarımının, hekimlik ve sanatın birlikte uygulanarak, yüze özel ideal gülüşü sağlayabilmek olduğunu söyledi.


Dişlerin, birbirleri ve onları çevreleyen yumuşak dokular ile uyumlu olarak dizildiğini, güzel bir gülüşün temel elemanlarının dişler olduğunu belirterek, "Dolayısıyla diş şekilleri ve anatomik özellikleri hakkında kapsamlı olarak bilgi sahibi olmak, tüm tedavilerin temelini oluşturur. İyi tasarlanmış bir gülüşün nasıl olması gerektiği hakkında daha fazla fikir sahibi olabilmek için, yüz hatlarının iç ve dış kenarları incelenmelidir. Yüz hatları, cinsiyet, yaş, gülüş simetrisi, dişlerin sıralanışı ve renkleri, dudaklar ile diş etleri estetik gülüş ifadesini belirleyen faktörlerdir. Gülüş tasarımında tüm bu faktörler göz önüne alınarak dişlerin formu belirlenir" dedi.


Gülüş tasarımıyla daha genç görünmenin mümkün olduğunu kaydeden Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Dr.Çağdaş Kışlaoğlu, "Gülüş tasarımı, estetik diş hekimliği yöntemleri sayesinde yapılır. Yani bu porselen lamineler olabilir, kristal destekli veya zirkonyum destekli kaplamalarla, diş beyazlatma ile beraber ufak tefek bonding sistemleri ile veya hepsinin kombinasyonu şeklinde olabilir. Önemli olan burada hekim ile hastanın beraber görüşüp neye ihtiyacı olduğunu bulmaktır. Gülüş tasarımında son senelerde değişik bir teknik çıkmıştır. Gülüşünü test sürüşü yapma yöntemidir. Bu teknik sayesinde hekim ile hasta beraber bir araya gelerek ağızda bazı özel mumlarla dişleri göstererek, dişleri birebir ağızda hissederek gülüş tasarımını oturtmak mümkün hale gelmiştir" şeklinde konuştu.


Gülüş tasarımında bir çok önemli konu olduğunu kaydeden Dr.Çağdaş Kışlaoğlu, "Bunlar; yüzün şekli, kişinin cinsiyeti, kişinin yaşı, kişinin sosyal konumu gibi bir çok karakteristik bir araya gelir ve bu karakteristik özellikleri bir araya getirip kişinin yüzüne uygun dişi bulmak tabii ki hekimin tecrübesi aynı zamanda kişinin isteğiyle de orantılıdır. Kişinin isteklerini göz arda etmemek lazım ama hekimin tecrübesini de dikkate almak gereklidir. Burada zaten amaç hasta ile hekimin ortak bir bölende bulunmasıdır. Ağızda estetik diş ve gülüşü prova yapmanın en güzel yolu özel mumlar ile bunu yapmaktır veya kompozit denilen malzeme ile ağızda dişe birebir malzeme ekleyerek yapmaktır. Eskiden yapılan en büyük yanlış şu idi hatta günümüzde de yapılıyor. Önce hekim hastayı dinliyor, kişi diyor ki ben biraz daha uzun bir diş istiyorum, hekim ile hastanın uzunluk anlayisi farklı olabilir bu sebeple dişleri ağızda görmek ve yaşamak daha güzeldir. Diyelim ki istenildiği gibi uzun dişler yapıldı, ağızda dişleri denedik bu konuşmayı etkileyebilir veya yemek yemeyi etkileyebilir o yüzden ağızdaki ince dengeleri bozmadan gülüş tasarımını yapmak çok önemli bir konudur. Disin üç Ana fonksiyonu vardir sindirim , konusma ve estetik, tasarim Yaparken Bu dengeleri bozmamak onemlidir. Kişi estetik gülüşü ile daha canlı, dinamik,sportif, çekici bir görüntüye sahip olabilir. Diş beyazlatma, bonding, porselen lamine diş kaplamaları, zirkonyum diş, ortodonti tedavisi, pembe estetik ve implant diş tedavisine kadar birçok diş tedavi yöntemi gülüş tasarımını kapsamaktadır" diye konuştu.


Gülüş tasarımı teknikleri ile beraber diş hekiminin de tecrübesinin ve becerisine önemli olduğunu kaydeden Dr.Çağdaş Kışlaoğlu, "Estetik sanatını uygulaması çok önemlidir. Kişi özlediği estetik gülüşe bir hafta gibi bir sürede hatta bonding uygulamaları sayesinde bir günde kavuşabilir. Diş hekiminize estetik gülüş tasarımı ve teknikleri hakkında bilgi edinebilirsiniz" dedi.


KISA SÜREDE MÜKEMMEL ETKİ –PEMBE ESTETİK
Özgüvenin en güçlü kaynağı dişleriniz, gülüş tasarımıyla yeniden hayat buluyor. Ancak unutulmamalıdır ki, mükemmel bir gülümseme sadece beyaz ve düzgün sıralanmış dişlerle değil bu dişlerle uyumlu diş etleriyle tamamlanır. Eğer gülüş sırasında diş etleri gereğinden fazla görünüyorsa lazer yardımı ile diş etleri kesilir ve şekillendirilir. Diş boylarında seviye farklılıkları varsa onlar kendi aralarında dengelenir. Düğünden 2 -3 hafta önce yapılması tavsiye edilir.

 

BEMBEYAZ GELİNLİK BEMBEYAZ DİŞLER
Düğün gününüzde herkesi gülüşünüzle etkilemek artık hayal değil .Gelişen Teknoloji sayesinde gelin adaylarının düğün öncesi istedikleri gülüşe kolaylıkla kavuşması mümkün, lazerle diş beyazlatma ile gülümsemenin en belirgin özelliği olan dişin rengi de dikkate alınarak dişlerdeki renk bozuklukları ve lekelerin giderilmesi hedefleniyor. Lazerle beyazlatma yöntemi ile dişler bir saatte bembeyaz olabiliyor. Office tipi diş beyazlatma yöntemi klinik ortamda hekim tarafından uygulanır, dişetleri özel bir jelle kapatılır,dişlerin üzerine beyazlatma ajanı sürülür ve ışıkla aktive edilir, bu işlem 15’ er dakikalık aralıklarla 3 kere tekrarlanır ve beyazlatma işlemi tamamlanmış olur. Düğüne 2 gün kala yaptırabilirsiniz.


BONDİNG İLE TEK SEANSTA MUHTEŞEM GÜLÜŞLER
Kimi zaman dişte küçük bir kırık, kimi zaman ise dişler arasında bulunan küçük bir aralık yüzünden hayal kırıklığı yaşayamayın. Bonding uygulamasının keşfi ile birlikte, söz konusu hayal kırıklıkları da tarih olacağa benziyor. Bu yöntem sayesinde kusursuz gülüşler artık imkansız değil, Bir seans yaklaşık, 15 dakika - 1 saat aralığında sürüyor. Uygulamada ise, herhangi bir ağrı hissedilmiyor. Çoğu kez, dişi uyuşturmaya gerek bile duymadan işlem uygulanabiliyor.