Yrd.Doç.Dr. Çağdaş KIŞLAOĞLU

İmplant Nedir?

İmplant, çene kemiğine yerleştirilen diş boşluğu olan bölgelere konulan özel titanyum vidadır.
İmplant, bir dişin eksikliğinden bütün dişlerin eksikliği durumlarda kullanılır.

Eskiden bir diş çekildiğinde köprü yapılıyordu yani aradan bir diş çekildi, dişin önünden ve arkasından birer diş aşındırılıyor ve 3 tane diş kaplanılıyor veya daha fazla diş çekildiyse daha fazla diş kaplanıyor buna köprü deniliyor. Köprünün en büyük dezavantajı dişin önündeki ve arkasındaki yani boşluğun önündeki ve arkasındaki destek dişler aşındırılarak zarar görüyor.

Dişler aslında kendini taşımak için yaratılmış. Diş kendinden büyük ağarlığı taşıdığı durumlarda yorulur hale geliyor ve seneler zarfında giderek yorulup dişin etrafında kemik eriyor ve o dişlerde aslında çekilecek hale gelebiliyor. Bu sebeple köprü diş yaptırmak yerine implant diş yaptırmak en doğrusudur.
implant, kaybettiğiniz dişin yerine doldurmak amaçlı çene kemeğinize yerleştirilen yapay diş köküdür. Dişini veya dişlerini kaybeden hastanın varolan dişlerine zarar vermeden implant diş ile beraber protez dişler ile desteklenmektedir.


implant Tedavisinde Ağız hijyeni
implant yaptıran kişiler kesinlikle ağız hijyenine dikkat etmelidir.
Doğal diş bakımı yeterli olmaktadır ancak implantın ömrü açısından diş ipi kullanımı ve ağız duşu kullanılmasındada fayda vardır. Yaptırdığınız implantların uzun ömürlü olmasını istiyorsanız bakımını düzenli olarak yapmanız gerekmektedir.