Bonding

Bonding Uygulaması

  Bonding Uygulaması Nedir? Estetik Gülüş Tasarımı Uygulaması

  Bonding Uygulaması Nedir?
  Bonding Adeziv sistem dişin üzerine tek seansta bazı malzemeler uygulayarak dişin şeklini değiştirme işlemidir.

  Bonding uygulaması sıklıkla diş aralıklarını kapatmakta kullanılır. Bir kaç dişin yada bir dişin aralıklarının kapatılmasında uygulanan bir yöntemdir.

  Bonding uygulaması sonrası dişler diğer dişler kadar renk değişimi olur. Dişlere cilalama  uygulanarak lekelenmeye karşı dayanıklılığı sağlanır. Sigara, çay, kola ve kahvenin sebep olduğu lekelenmeler rutin diş temizliğiyle giderilebilir. Daha önceden Bonding uygulanana dişlere, yeniden bonding uygulaması yapılabilir. Bonding her yaşta kişiye uygulanabilir.


  Bonding, genç yaştaki insanlarda bir travmayla veya düşme etkisi ile dişi kırıldığı zaman o kişiye porselen diş yapılamadığı zaman kullanılır. Dişin yarısının kırık olduğu durumlarda bonding uygulaması yapılabilir.
  Kırık diş üzerine tekrar yeni diş yapmak tek seansta içerisinde uygulanabilir.

  Bonding uygulaması minimal invaziv bir uygulama yani; dişe zarar vermeden dişe malzemeyi yapıştırarak yapılan bir yöntemdir. Çoğu durumda dişin sadece arasına veya dişin kırılan kısmına yapılan bir yöntemdir. Bu sebeple bonding tamamen dişi koruyucu bir uygulamadır.

  Bonding uygulama, estetik diş hekimliğinin yapabildiği bir tekniktir. Bonding uygulamasında önemli olan konu hekimin bilgisine ve becerisidir. Bonding uygulaması estetik gülüş tasarımında çoğunlukla tercih edilir.