Prep Less Laminalar

PREP-LESS LAMİNALAR

  Dişe Dokunmadan Yapilan Porselen Laminalar (Prep-Less Laminalar)

  Nedir, nasıl yapılır?

  Tırnak kalınlığında, istenen renk, boy ve formda özel olarak hazırlanmış bir porselen tabakasının dişin ön yüzüne yapıştırılması işlemidir. Porselenden imal edilen bu kaplamalar ortalama 0,7mm kalınlığında, ışık geçirgenliğine sahiptirler. Mevcut bir diş üzerine mükemmel bir uyum ve hassasiyetle hazırlanıp yerleştirilirler.

  Dişlerin formunun daha önceden mumdan dişler hazırlanarak görülmesi:

  Ağızda yapılan gülüş tasarımda muhakkak gülüşü ve dişleri ağızda hissederek yapılan özel provaların öneminden bahsetmek gerekir..Bu yöntemde hazırlanan dişlerin ölçüsünü aldıktan sonra laboratuarda özel olarak  hastayla belirlenen  formda mumdan dişler  hazırlanır.Bu dişler  hastanın ağzında tek tek denenir ve nasıl durduğu gösterilir, bu işleme prova adı verilir. Prova için hazırlanmış mumdan dişler hastanın ve hekimin  ortak onayından sonra, onaylanan formun aynısının porselen hali yapılır. Bu yöntem sayesinde mum üzerinde hastanın ya da hekimin arzu ettiği değişiklikler yapılır ve porselen istenen haline gelmiş, mükemmel gülüş yakalanmış olur. Sonuç itibari ile hasta bu tedavinin sonucunda nasıl bir görünüme kavuşacağını bilir. 

  Yaşlanmanın etkilerini ortadan kaldırın

  Laminalar yaşlanma ile beraber dişler görünmemeye başlar ve dişlerde çatlaklar oluşur. senelerin izlerini geri almak için laminalar ideal bir tedavi alternatifidir. Laminalar ayrıca  ön dişlerdeki aralıkların kapatılmasında, çarpma sonucu oluşan kırıkların tedavisinde kullanılır, dişlerde çapraşıklık veya içe dönüklük olduğunda, dişler gereğinden kısa olduğunda uzatmak için . Ayrıca diş beyazlatma yönteminin yeterli olmadığı aşırı koyu renkli dişlerde ve çürük olması ya da çapraşıklık nedeniyle porselen kaplanması gereken durumlarda da uygulanır.

  Nelere dikkat etmek gerekir?

  Teknik hassasiyet gerektiren bir uygulamadır. İyi bir klinik ve laboratuar çalışması gerektirir. Hekimin ve diş teknisyeninin bu konu üzerine teknik bilgisinin ve estetik görüşünün ve yeteneğinin gelişmiş olması gerekir. Dayanıklılığını arttırmak için çok sert gıdaları ısırmaktan ve tırnak yeme alışkanlığından vazgeçmek gerekir.

  Tedavi süresi tedavinin laboratuar aşaması yaklaşık 7-10 gündür, ancak dudakların yeni görünüme uyum sağlamasının 3 - 4 haftayı bulabilir. Bu uyum süresince bazı dudak egzersizleri ve yüksek sesle okuma tavsiye edilir. İyi bir ağız bakımıyla yıllarca kendi dişiniz gibi kullanılabilir.